Türkçe

Emlak Arama

Bölgesi:
Kategorisi:
Fiyat Aralığı:  - 
m2:  - 
Kelime:

Ayvalık

 
İzlenme 10827

İlçemizin Coğrafi Konumu :
Ayvalık'ın batısında Ege Denizi, Kuzeyinde Burhaniye, güneyinde Dikili yer alır. İlçe sınırları ise şöyledir :
Kuzeyde Bezirgan Deresi, Gömeç(Armutova), Gümüşlü Yolu, doğuda Sazanlık Deresi, Hisar, Demirhan boğazları, güneyde Altınova, güneybatıda Kaplan Dağları...

Bitki Örtüsü :
Bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre 752 tür bitki bulunuyor. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Bitkiler dalınca yapılan araştırmaya göre, Türkiye genel bitki örtüsünün 150 katının Ayvalık'ta olduğu görüşü var. Avrupa'da bulunmayan ve vatanı Anadolu olan 17 tür bitkiyle birlikte, Anadolu dahil, dünyada başka hiç bir yerde bulunmayan (endemik) 4 bitki tür de Ayvalık'ta bulunuyor.
Ayrıca zeytin ağaçları ve çam ormanlarıyla da hatırı sayılır bir potansiyele sahiptir.

İklimi :
Yazın kurak sıcaklığını rüzgar çeşitliliğinden ötürü yaşamazsınız. Poyraz, Lodos, İmbat, Kaz Dağlarından esen Meltem ile serinlersiniz Ayvalık'ta. Bol iyotlu, çam kokulu İmbatı meşhurdur. Kışları ise Lodos yağmuru, Poyraz ise soğuğu getirir.

Adalar :
Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 kadar ada vardır. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ya da diğer ismi ile Cunda Adası olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır. Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşır. Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmıştır. Adalar içinde tarihi ve turistik öneme sahip olan bir diğeri de Tımarhane Adası'dır. Bu adaya Türkler eski zamanlarda Taşlı Manastır olarak da adlandırmışlardır. Bu ada özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvalık'ta yaşayan Rumların içkiyi fazla kaçırması üzerine sert esen rüzgarı ile akıllarını başlarına toplamaları için gönderildikleri bir mekan olduğundan bu ismi almıştır.

Select Language

Sağlıklı Yaşam Ürünleri

11/12/2019 Gün Ortalama:216  Bugün 52 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:3.214.184.124